Skip to main content
salon w stylu minimalistycznym

Projektowanie wnętrz w stylu minimalistycznym, czyli ład, harmonia i funkcjonalność.

Kiedy w XX wieku pojawił się styl minimalistyczny, od razu zyskał wielu zwolenników. Początkowo skierowany przeciwko wszelkim przejawom secesji, później stał się formą pełnoprawną. Projektowanie wnętrz w stylu minimalistycznym wyraźnie inspiruje się filozofią zen, co widać w harmonii, prostocie i jasności zastosowanych rozwiązań. Wszystko zgodnie z zasadą, że im mniej wokół nas, tym lepiej.

Na pewno nie jest to styl dla każdego, ponieważ swoista surowość wnętrza może trochę przytłaczać, o ile cenimy sobie nade wszystko ciepło i estetykę. Jeżeli ktoś lubi widoczne ozdobniki, z każdej podróży przywozi jakieś pamiątki i uwielbia podkreślać estetykę miejsca drobnymi detalami, to z pewnością może zapomnieć o minimalizmie, ponieważ w takim wnętrzu poczuje się obco. Wydaje się więc, że szczególnie dobrze w takim minimalistycznym pomieszczeniu będą się czuć osoby zorganizowane i perfekcjoniści, którzy docenią fakt, iż nie trzeba poświęcać zbyt dużo czasu na czyszczenie różnego rodzaju dekoracji i ozdób.

minimalistyczne wnetrze

Mieszkania w stylu minimalistycznym muszą być przestronne i uporządkowane. Nie ma miejsca na chaos w przestrzeni czy też przypadkowe wybory, a wszystkie elementy należy idealnie ze sobą skomponować, aby tworzyły jedną, spójną całość. Dominują proste, geometryczne formy, które niezwykle łatwo daje się zestawiać. Dobrym przykładem będzie kuchnia wyposażona w meble z prostymi lakierowanymi frontami i blatem, bez żadnych uchwytów. Co ciekawe, nawet funkcjonowanie mebli powinno być maksymalnie uproszczone, a więc szuflady będą otwierane na dotyk, a światło włączane na czujniki ciepła bądź ruchu. Zresztą światło pełni ważną rolę w aranżacji takiej przestrzeni, jednak ono również nie będzie rzucać się w oczy swoją formą wysublimowanej lampy, a prostotą, smukłością lub dobrym ukryciem w ścianie albo w suficie podwieszanym.

Pamiętajmy, że nadrzędną zasadą pozostaje funkcjonalność, a estetyka i dobry gust zostają wyrażone w harmonii, ładzie i porządku. Nawet kolorystyka idealnie wpasowuje się w ten trend. Projektowanie wnętrz w stylu minimalistycznym skupia się na kontrastach kolorów, ale w ściśle określonej palecie. Można zapomnieć o łagodnych pastelach, a podstawą będzie biel i czerń, niekiedy przełamane szarościami oraz jednym akcentem w bardzo żywej barwie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *